Consiliul Judetean|Institutii subordonate|Strategii si programe|Proiecte de dezvoltare|Formulare online
  • Prima pagina
  • Presedinte
  • Vicepresedinti
  • Consilieri judeteni
  • Informatii publice
  • Primarii din judet
  • Consilii Locale din judetul Vrancea
  • Institutii judetene
  • Contact
  • Transparenta Decizionala
Noutati
Porți deschise la Mausoleele din județul Vrancea

Comunicat de presă:
Porți deschise la Mausoleele din județul Vrancea

Consiliul Județean Vrancea se alătură în acest an campaniei lansate de către Comisia Europeană – Europe In My Region – prin organizarea în perioada 8-12 mai 2017 a unor activități de promovare de tip porți deschise la Mausoleele Eroilor de la Mărășești, Mărăști și Soveja, mausolee ce sunt incluse în proiectul implemnetat de către administrația județeană intitulat ”Drumul de Glorie al Armatei Române în Primul Război Mondial”.

Mausoleul Eroilor de la Mărăşeşti este printre cele mai importante monumente memorial-funerare din Europa, unicat atât prin valoarea sa arhitecturală, cât şi ca proporţii. A fost ridicat pe locul în care, în vara anului 1917, s-a desfăşurat cea mai importantă operaţiune militară defensivă a Armatei Române în timpul Primului Război Mondial.

Mausoleul Eroilor de la Mărăşeşti a fost inaugurat în septembrie 1938, în prezența MS Regele Carol II şi a fost realizat după planurile arhitecţilor George Cristinel şi Constantin Pomponiu, fiind decorat cu basoreliefuri semnate de Cornel Medrea şi Ion Jalea. Cupola este pictută de Eduard Săulescu. Este o construcţie piramidală de 22 de metri înălţime, încadrată de mai multe terase dispuse simetric pe o lungime de 60 metri, dominat de o cruce de peste 3 metri înălţime, sprijinită pe un soclu încadrat de patru vulturi. Somptuosul monument, adăpostește rămăşiţele a peste 5.000 de ostaşi ai Armatei Române, iar in zona centrală se află sarcofagul generalului Eremia Grigorescu, comandantul Armatei I-a din timpul Marelui Război.

Mausoleul Eroilor de la Mărăşti a fost ridicat pe ”Câmpul Istoric Mărăşti” din comuna Răcoasa. Construcţia acestuia a început în anul 1928, la iniţiativa Societăţii „Mărăşti“, după planurile arhitectului Pandele Şerbănescu şi a fost decorat cu sculpturile lui Aurel Bordenache. Piatra de temelie a fost asezată de către MS Regina Maria și de MS Regele Mihai.

Este singurul mausoleu care construit subteran, pe două etaje. La primul etaj subteran este amenajat un muzeu de arme iar la cel de-al doilea etaj se află criptele în care sunt depuse osemintele a peste 5.000 de ostaşi români, ruşi şi germani, participanţi la Primul Război Mondial, dar și sarcofagul Mareșalului Averescu, comandantul Armatei a II-a Române și fost prim-ministru în trei guverne diferite. Tot la acest etaj se află și sarcofagele altor generali din Armata a II-a Română, cea care în 1917 a deschis seria de victorii pe Frontul de Est.

Mausoleul Eroilor din Soveja a fost ridicat în satul Dragosloveni din comuna Soveja şi este închinat memoriei ostașilor români, ruşi, germani, austrieci şi unguri căzuţi în timpul Primului Război Mondial în bătăliile din vara anului 1917. Inaugurat în anul 1929, edificiul a fost construit între anii 1923-1928, la iniţiativa Societăţii Văduvelor de Război, cu sprijinul Societăţii „Cultul Eroilor“ și a comunității locale.

Mausoleul are înfăţişarea unei cetăţi de piatră, cu planul în formă de cruce şi acoperişul conceput ca o cupolă. Terenul, ridicat cu mult peste cota de nivel a şoselei de acces, amplifică caracteristicile arhitecturale şi pune în valoare monumentul istoric. Construcţia Mausoleului de la Soveja a început în acelaşi timp cu a celui de la Mărăşeşti, după proiectul unui arhitect italian, dar cel care a condus lucrările şi a dat viaţă acestui proiect a fost arhitectul George Cristinel, cel care a ridicat şi mausoleul de la Mărăşeşti.

Cei care doresc sa viziteze mausoleele o pot face în mod gratuit în perioada 8-12 mai 2017 în intervalul orar 9.00-17.00.

Biroul de presă al Consiliului Județean Vrancea

Descopera judetul Vrancea