Consiliul Judetean|Institutii subordonate|Strategii si programe|Proiecte de dezvoltare|Formulare online
  • Prima pagina
  • Presedinte
  • Vicepresedinti
  • Consilieri judeteni
  • Informatii publice
  • Primarii din judet
  • Consilii Locale din judetul Vrancea
  • Institutii judetene
  • Contact
  • Transparenta Decizionala
Noutati
Consiliul Județean vă invită să vizitați mausoleele din Vrancea pe bicicletă

Consiliul Județean Vrancea este partener al evenimentului velo ”Mausolee pe bicicletă”, care va avea loc sâmbătă, 16 septembrie 2017, pe traseul Drumului de Glorie al Armatei Române în Primul Război Mondial.

Evenimentul dedicat pasionaților de ciclism este organizat de Direcția pentru Cultură Vrancea, în parteneriat cu administrația județeană şi Asociaţia Sportivă ”VeloPower”, cu ocazia Centenarului Marelui Război și pentru a marca Zilele Europene ale Patrimoniului.
Deoarece în acest an s-au comemorat 100 ani de la luptele victorioase ale Armatei Române în Primul Război Mondial, cea de-a III-a ediţie a evenimentului ”Mausolee pe bicicletă” este una centenară și are rolul de a promova mausoleele ridicate în județul Vrancea în memoria eroilor căzuţi pe câmpul de luptă.
          Cicliștii vor parcurge un traseu de 150 km și vor vizita toate mausoleele. Evenimentul va debuta la ora 7.00, cu plecarea de la Mausoleul Eroilor din Focşani, către Soveja. Traseul trece prin Odobeşti, Jariştea şi Boloteşti. La Mausoleul Soveja participanţii la eveniment vor fi serviţi cu poale în brâu pregătite de femeile din sat, vor fi invitaţi să viziteze Mausoleul Soveja şi se vor putea prinde în horă cu artiştii de la Ansamblul Folcloric ”Ţara Vrancei”, care vor susţine un recital de cântece de cătănie.
          De la Soveja, participanţii vor pedala spre Mausoleul Mărăşti, unde cicliştii sunt invitaţi să viziteze poate cel mai spectaculos mausoleu de pe ”Drumul de Glorie al Armatei Române în Primul Război Mondial”. Oprirea de la Mausoleul Eroilor Mărăşti va fi şi momentul în care sponsorul principal al evenimentului va înmâna o bicicletă unuia dintre participanţi. De la Mausoleul Mărăşti cicliştii vor pedala spre Mausoleul Mărăşeşti, punctul final al turei de ciclism ”Mausole pe bicicletă”. Aici, cicliştii vor primi un kit de participant cu produse promoţionale. Evenimentul beneficiază de sprijinul mai multor sponsori.

Detalii despre Regulamentul turei de ciclism ”Mausolee pe bicicletă” găsiţi aici: http://bit.ly/2exU3YY

Descopera judetul Vrancea
  • Turism