Consiliul Judetean|Institutii subordonate|Strategii si programe|Proiecte de dezvoltare|Formulare online
  • Prima pagina
  • Presedinte
  • Vicepresedinti
  • Consilieri judeteni
  • Informatii publice
  • Primarii din judet
  • Consilii Locale din judetul Vrancea
  • Institutii judetene
  • Contact
  • Transparenta Decizionala
Noutati
Comunicat de pres─â

Drumul na╚Ťional Soveja ÔÇô Lep╚Öa va fi modernizat, printr-o Hot─âr├óre de Guvern adoptat─â ast─âzi

Guvernul Rom├óniei a adoptat ├«n cadrul ╚Öedin╚Ťei care a avut loc ast─âzi, 5 iulie 2018, o Hot─âr├óre de Guvern privind aprobarea indicatorilor tehnico-economici aferen┼úi obiectivului de investi┼úii ÔÇŁModernizare DN 2L Soveja-Lep┼ča km 60+145 - km 76+277ÔÇŁ, jude┼úul Vrancea.

Acest proiect de investi╚Ťii strategic a fost sus╚Ťinut ├«n mod permanent ├«n ultimii ani de pre╚Öedintele Consiliului Jude╚Ťean Vrancea, domnul Marian Opri╚Öan, care a f─âcut demersuri pentru ca acest drum foarte important pentru infrastructura turistic─â a jude╚Ťului Vrancea s─â fie reabilitat ╚Öi modernizat.

ÔÇ×Este ├«nc─â o realizare de excep╚Ťie pe care o marc─âm ├«n beneficiul cet─â╚Ťenilor jude╚Ťului Vrancea, demararea procedurilor pentru reabilitarea ╚Öi modernizarea DN 2L, sectorul Soveja-Lep╚Öa. Este un proiect foarte important, prin care se va revitaliza zona turistic─â Soveja-Lep╚Öa, un proiect care se adaug─â celorlalte investi╚Ťii care vizeaz─â modernizarea infrastructurii rutiere din jude╚Ťul VranceaÔÇť, a declarat pre╚Öedintele Marian Opri╚Öan.

Drumul na┼úional 2L asigur─â leg─âtura ├«ntre DN2 (E85) ┼či drumul na┼úional DN 2D, pe care ├«l intersecteaz─â la km 74+005, ├«n localitatea Lep┼ča. Sectorul de drum care va fi modernizat are o lungime de 14 km ╚Öi se desf─â┼čoar─â de la ie┼čirea din comuna Soveja (km 60+145) p├ón─â la intersec┼úia cu DN 2D, ├«n zona localit─â┼úii Lep┼ča (km 76+277).

Lucr─ârile de modernizare a tronsonului de drum na┼úional DN 2L care asigur─â leg─âtura rutier─â ├«ntre localit─â┼úile Soveja ┼či Lep┼ča cuprind:
- lucr─âri de drum, structur─â rutier─â, casete;
- refacere / realizare ┼čan┼úuri, rigole, pode┼úe pentru colectarea ┼či dirijarea apelor de pe suprafa┼úa drumului;
- lucr─âri de consolidare: ziduri de sprijin;
- lucr─âri de art─â (poduri): demolarea celor dou─â poduri care nu au fost reabilitate in perioada anterioar─â ┼či realizarea unor poduri noi, realizare viaducte;
- montarea parapetului metalic de protecţie.

Finan┼úarea obiectivului de investi┼úii se realizeaz─â de la bugetul de stat, prin bugetul Ministerului Transporturilor, ├«n limita sumelor aprobate anual cu aceast─â destina┼úie, precum ┼či din alte surse legal constituite, conform programelor de investi┼úii publice aprobate potrivit legii, dup─â cum se arat─â ├«n Hot─âr├órea de Guvern aprobat─â ast─âzi.

Biroul de Pres─â al Consiliului Jude╚Ťean Vrancea

5 iulie 2018

Descopera judetul Vrancea
  • Turism