Consiliul Judetean|Institutii subordonate|Strategii si programe|Proiecte de dezvoltare|Formulare online
  • Prima pagina
  • Presedinte
  • Vicepresedinti
  • Consilieri judeteni
  • Informatii publice
  • Primarii din judet
  • Consilii Locale din judetul Vrancea
  • Institutii judetene
  • Contact
  • Transparenta Decizionala
Noutati
Comunicat de pres─â

Pre╚Öedintele Consiliului Jude╚Ťean Vrancea, domnul Marian Opri╚Öan, a semnat ast─âzi ordinul de ├«ncepere a lucr─ârilor pentru obiectivul de investi╚Ťii ÔÇŁModernizare DJ 204F, ├«n lungime total─â de 4,9 km, sector Slobozia Cior─â┼čti-Armeni km 0+000 ÔÇô km 2+000, L=2 km, comuna Slobozia Cior─â┼čti ┼či sector Oreavu-Guge┼čti km 9+100 -  km 12+000, L=2,9 km, comuna Guge┼čti, jude┼úul VranceaÔÇŁ ÔÇô Lotul II de lucr─âri ÔÇŁSector Oreavu-Guge╚Öti, km 9+100-km 12+000ÔÇŁ.
 Vor fi realizate lucr─âri de reabilitare ╚Öi modernizare a drumului jude╚Ťean pe o lungime de 2,9 km, dup─â cum urmeaz─â:
- Vor fi turnate: strat de balast ÔÇô 15 cm, strat de piatr─â spart─â- 15 cm, strat de leg─âtur─â mixtur─â asfaltic─â - 6 cm, strat de uzur─â - 4 cm
- Vor fi construite ╚Öan╚Ťuri din beton ╚Öi p─âm├ónt, pode╚Ťe dalate, tubulare ╚Öi prefabricate
- Va fi realizat─â semnalizarea rutier─â
- Va fi construit un pod nou peste p├ór├óul Oreavu, cu o lungime de 25,55 metri ╚Öi o l─â╚Ťime de 10,30 metri, realizat din 9 grinzi prefabricate din beton precomprimat.
Termenul de execu╚Ťie al lucr─ârilor este de 12 de luni.

Valoarea total─â a investi╚Ťiei este 3.886.543 lei, cu TVA inclus (echivalentul a 850.000 euro).
Obiectivul de investi╚Ťii este finan╚Ťat de Guvernul Rom├óniei, prin Ministerul Dezvolt─ârii Regionale ╚Öi Administra╚Ťiei Publice, ├«n cadrul Programului Na╚Ťional de Dezvoltare Local─â (PNDL) II 2017-2020.

├Än urm─â cu o s─âpt─âm├ón─â, pre╚Öedintele Marian Opri╚Öan a semnat pe teren, la Slobozia Cior─â╚Öti, ordinul de ├«ncepere pentru Lotul 1 de lucr─âri din cadrul acestui obiectiv de investi╚Ťii, respectiv pentru sectorul Slobozia Cior─â┼čti-Armeni km 0+000 ÔÇô km 2+000, L=2 km.
├Än urm─âtoarea perioad─â vor ├«ncepe lucr─ârile de reabilitare ╚Öi modernizare pentru alte drumuri jude╚Ťene, care fac parte dintr-un amplu program ini╚Ťiat ╚Öi sus╚Ťinut de pre╚Öedintele Consiliului Jude╚Ťean Vrancea. Este vorba despre 32 de obiective de investi╚Ťii, drumuri ╚Öi poduri jude╚Ťene, ├«n valoare total─â de 239.594.683 lei (echivalentul a 52 milioane de euro), finan╚Ťate ├«n cadrul PNDL II.

Biroul de Pres─â al Consiliului Jude╚Ťean Vrancea

2 iulie 2018

Descopera judetul Vrancea
  • Turism