Consiliul Judetean|Institutii subordonate|Strategii si programe|Proiecte de dezvoltare|Formulare online
  • Prima pagina
  • Presedinte
  • Vicepresedinti
  • Consilieri judeteni
  • Informatii publice
  • Primarii din judet
  • Consilii Locale din judetul Vrancea
  • Institutii judetene
  • Contact
  • Transparenta Decizionala
Noutati
Comunicat de pres─â

Un nou contract de lucr─âri din cadrul proiectului ÔÇŁExtinderea ╚Öi modernizarea sistemului de alimentare cu ap─â ╚Öi canalizare, jude╚Ťul VranceaÔÇŁ a fost semnat ast─âzi ├«n prezen╚Ťa pre╚Öedintelui Consiliului Jude╚Ťean Vrancea ╚Öi al Asocia╚Ťiei de Dezvoltare Intercomunitar─â Vranceaqua, domnul Marian Opri╚Öan, a directorului SC CUP SA Foc╚Öani, domnul Gheorghe Vasilescu ╚Öi a domnului Eugen Popa, director SC Hidroconstruc╚Ťia SA Bucure╚Öti, constructorul care va executa aceste lucr─âri.

Al treilea contract de lucr─âri din cadrul Vranceaqua ÔÇô etapa 2, intitulat ÔÇŁSistem zonal de alimentare cu ap─â Odobe╚Öti ╚Öi lucr─âri sisteme de alimentare cu ap─â ├«n Adjud, Panciu, M─âr─â╚Öe╚Öti, Homocea, Guge╚Öti, Bolote╚Öti, T├ómboie╚Öti, Rugine╚Öti, Dumbr─âveni, Jari╚Ötea ╚Öi Str─âoane ÔÇô Jude╚Ťul VranceaÔÇŁ, va deservi o popula╚Ťie de circa 92.000 de locuitori din 19 localit─â╚Ťi (Adjud, Panciu, Odobe╚Öti, M─âr─â╚Öe╚Öti, C├«rligele, Cote╚Öti, Bro╚Öteni, V├órte╚Öcoiu, Ureche╚Öti, Pope╚Öti, Borde╚Öti, Homocea, Guge╚Öti, Bolote╚Öti, T├ómboie╚Öti, Rugine╚Öti, Dumbr─âveni, Jari╚Ötea ╚Öi Str─âoane).

Valoarea total─â a lucr─ârilor din cadrul acestui contract este de 93,5 milioane de lei (echivalentul a 20 milioane de euro), din care:
- 79 milioane de lei (17 milioane euro) din fonduri de la Uniunea European─â
- 12 milioane de lei (2,6 milioane euro) din fonduri de la bugetul de stat
- 1,8 milioane de lei (400.000 euro) din fonduri de la bugetele locale ale Consiliului Jude╚Ťean Vrancea ╚Öi ale UAT-urilor.

În cadrul acestui contract vor fi realizate mai multe lucrări, respectiv:
1. Va fi ├«nfiin╚Ťat─â aduc╚Ťiunea zonal─â Odobe╚Öti - Gura Cali╚Ťei pentru asigurarea continuit─â╚Ťii ├«n furnizarea aliment─ârii cu ap─â, precum ╚Öi asigurarea cu ap─â ce respect─â parametrii de calitate pentru localit─â╚Ťi din sud-vestul jude╚Ťului, din comunele Bro╚Öteni, V├órte╚Öcoiu, C├órligele, Cote╚Öti, Ureche╚Öti, Pope╚Öti ╚Öi  Borde╚Öti.
2. La Sistemul de alimentare cu ap─â Odobe╚Öti va fi reabilitat rezervorul de ├«nmagazinare existent ╚Öi va fi extins─â capacitatea sta╚Ťiei de clorare Odobe╚Öti.
3. La Sistemul de alimentare cu ap─â Adjud va fi construit─â o sta╚Ťie de tratare a apei, vor fi reabilitate rezervoarele de ├«nmagazinare ╚Öi va fi edificat─â o sta╚Ťie de pompare ap─â uzat─â.
4. La Sistemul de alimentare cu ap─â Panciu vor fi extinse cu 800 metri conductele de aduc╚Ťiune aferente gospod─âriei de ap─â Chetroaia ╚Öi gospod─âriei de ap─â Chicera, va fi construit un rezervor de ├«nmagazinare de 700 metri cubi, un grup de pompare ╚Öi o pasarel─â pietonal─â pentru accesul personalului.
5. La Sistemul de alimentare cu ap─â M─âr─â╚Öe╚Öti vor fi construite: 2 rezervoare de ├«nmagazinare,  o conduct─â de aduc╚Ťiune, o sta╚Ťie  de clorare, o sta╚Ťie de pompare a apei ╚Öi va fi extins─â re╚Ťeaua de distribu╚Ťie
Lucr─âri vor fi efectuate ╚Öi la Sistemele de alimentare cu ap─â Borde╚Öti, C├órligele, Cote╚Öti, Ureche╚Öti, Pope╚Öti,V├órte╚Öcoiu, Homocea, Bolote╚Öti, T├ómboie╚Öti, Guge╚Öti care vor cuprinde, printre altele, extinderea fronturilor de captare, extinderea conductelor de aduc╚Ťiune, construc╚Ťia sau reabilitarea sta╚Ťiilor de clorare ╚Öi a sta╚Ťiilor de pompare, reabilitarea sau ├«nfiin╚Ťarea de noi foraje, construc╚Ťia de rezervoare de ├«nmagazinare.
Vor fi realizate lucr─âri ╚Öi la Sisteme de alimentare cu ap─â apar╚Ťin├ónd Consiliului Jude╚Ťean Vrancea, respectiv:
- Va fi extins frontul de captare Babele, sursa actuală a sistemului Odobești (1 foraj);
- Vor fi construite noi rezervoare de înmagazinare în Cârligele, Oreavu, Ruginești, Dumbrăveni, Jariștea, Străoane;
- Vor fi realizate o sta╚Ťie de tratare sistem ap─â la Ruginesti, o sta╚Ťie de clorare la Sc├ónteia ╚Öi o sta╚Ťie de clorare aduc╚Ťiune zonal─â Odobe╚Öti ;
- Vor fi edificate 2 rezervoare pentru aduc╚Ťiunea zonal─â Odobe╚Öti (├«n UAT C├órligele) ╚Öi un rezervor de ├«nmagazinare ├«nTerche╚Öti (pe raza UAT Pope╚Öti). De asemenea, vor fi realizate un racord la conducta de aduc╚Ťiune zonal─â ╚Öi o sta╚Ťie de clorare la Terche╚Öti.
Perioada de execu╚Ťie a lucr─ârilor este de 38 luni + 36 luni perioada de garan╚Ťie.

Pre╚Öedintele Consiliului Jude╚Ťean Vrancea, domnul Marian Opri╚Öan, a declarat: ÔÇŁSunt lucr─âri de o mare complexitate, care vor ├«mbun─ât─â╚Ťi ├«n mod vizibil calitatea vie╚Ťii locuitorilor din zonele vizate, ace╚Ötia urm├ónd s─â beneficieze de ap─â curent─â la standarde europene. Am mai spus acest lucru, ╚Öi o repet: acest proiect de mare importan╚Ť─â plaseaz─â jude╚Ťul Vrancea printre cele mai evoluate jude╚Ťe ale Rom├óniei ├«n ceea ce prive╚Öte alimentarea cu ap─â ╚Öi trebuie s─â fim m├óndri de acest lucru!ÔÇŁ.

Finan┼úarea celei de-a doua etape a proiectului Vranceaqua este asigurat─â prin Programul Opera┼úional Infrastructur─â Mare (POIM) 2014-2020, valoarea total─â a investi╚Ťiei fiind de 941 milioane de lei, respectiv 207 milioane de euro. 85% din aceast─â sum─â este asigurat─â din fonduri europene, 13% din subven╚Ťii de la bugetul de stat, iar 2% reprezint─â contribu╚Ťia de la bugetul local.  Perioada de implementare a proiectului regional este: 2018 ÔÇô 2022.

Prima etap─â a proiectului ÔÇŁExtinderea ╚Öi modernizarea sistemului de alimentare cu ap─â ╚Öi canalizare, jude╚Ťul VranceaÔÇŁ, ├«n valoare de 100 milioane de euro, a fost finalizat─â cu succes, 130.000 de locuitori fiind beneficiari.

Biroul de Pres─â al Consiliului Jude╚Ťean Vrancea

6 iunie 2018

Descopera judetul Vrancea
  • Turism