Consiliul Judetean|Institutii subordonate|Strategii si programe|Proiecte de dezvoltare|Formulare online
  • Prima pagina
  • Presedinte
  • Vicepresedinti
  • Consilieri judeteni
  • Informatii publice
  • Primarii din judet
  • Consilii Locale din judetul Vrancea
  • Institutii judetene
  • Contact
  • Transparenta Decizionala
Noutati
Comunicat de pres─â

Primii 50.000 de stejari din ÔÇŁParcul Memoriei Na╚Ťionale ÔÇô RoM├óndriaÔÇŁ planta╚Ťi pe 18 noiembrie, la M─âr─â╚Öe╚Öti

Eroii care ╚Öi-au jertfit vie╚Ťile pe altarul libert─â╚Ťii na╚Ťiunii rom├óne, ├«n luptele istorice  din Primul R─âzboi Mondial de la M─âr─â╚Öti, M─âr─â╚Öe╚Öti ╚Öi Soveja, vor fi ├«ntruchipa╚Ťi, ├«n mod simbolic, ├«ntr-o p─âdure care va cuprinde 335.000 de stejari. Num─ârul puie╚Ťilor corespunde fiec─ârui erou c─âzut ├«n Primul R─âzboi Mondial, al c─ârui sacrificiu a dus la realizarea Marii Uniri de la 1918.
   Ideea excep╚Ťional─â de a crea Parcul Na╚Ťional al Memoriei Na╚Ťionale ├«n ora╚Öul erou M─âr─â╚Öe╚Öti, pe o suprafa╚Ť─â de 75 ha, s-a n─âscut ├«n contextul celebr─ârii Centenarului Marii Uniri ╚Öi din dorin╚Ťa de a onora memoria osta╚Öilor c─âzu╚Ťi pe c├ómpurile de lupt─â din timpul Primului R─âzboi Mondial.
   Vineri, 10 noiembrie, ├«n cadrul ╚Öedin╚Ťei Consiliului Jude╚Ťean, a fost aprobat─â demararea Proiectului Parcul Memoriei Na╚Ťionale ÔÇŁStejarii Rom├óniei ÔÇô 100 de ani de istorie ╚Öi demnitateÔÇŁ. Primii 50.000 de stejari vor fi planta╚Ťi s├ómb─ât─â, 18 noiembrie 2017, pe o suprafa╚Ť─â de 10 hectare.
   Cu aceast─â ocazie, Pre╚Öedintele Consiliului Jude╚Ťean Vrancea, domnul Marian Opri╚Öan a transmis invita╚Ťia de a planta primii stejari ├«n cadrul Parcului Na╚Ťional al Memoriei Na╚Ťionale, Pre╚Öedintelui Rom├óniei - domnului Klaus Iohannis, Pre╚Öedintelui Senatului - domnului C─âlin Popescu T─âriceanu, Pre╚Öedintelui Camerei Deputa╚Ťilor - domnului Liviu Dragnea, Prim-ministrului Rom├óniei - domnului Mihai Tudose, viceprim-mini╚Ötrilor ÔÇô domnului Paul St─ânescu (Ministrul Dezvolt─ârii Regionale, Administra╚Ťiei Publice ╚Öi Fondurilor Europene), doamnei Gra╚Ťiela Leocadia Gavrilescu (Ministrul Mediului), domnului Ion Marcel Ciolacu, mini╚Ötilor din Guvernul Rom├óniei, precum ╚Öi tuturor parlamentarilor vr├ónceni.
   Pe de alt─â parte, Pre╚Öedintele Consiliului Jude╚Ťean Vrancea face un apel public c─âtre to╚Ťi rom├ónii care doresc s─â se al─âture celor aproximativ 3.000 de voluntari implica╚Ťi ├«n campania de plantare a stejarilor s─â vin─â la M─âr─â╚Öe╚Öti s├ómb─ât─â, 18 noiembrie 2017, pentru a scrie ├«mpreun─â istoria ├«nceputului Parcului M├óndriei Na╚Ťionale.
   Facem precizarea c─â primul stejar al viitorului parc a fost plantat ├«n memoria eroinei Ecaterinei Teodoroiu, cu ocazia amplelor manifest─âri care au avut loc la M─âr─â╚Öe╚Öti ├«n data de 6 august 2017.
   Plantarea puie╚Ťilor ┼či derularea procedurilor necesare punerii ├«n oper─â a acestei idei cu valoare simbolic─â vor fi etapizate p├ón─â la finalul anului 2018, c├ónd Rom├ónia celebreaz─â Centenarul Marii Uniri de la 1 Decembrie 1918.
   Consiliul Jude╚Ťean Vrancea este coordonatorul campaniei Parcul Memoriei Na╚Ťionale ÔÇŁStejarii Rom├óniei ÔÇô 100 de ani de istorie ╚Öi demnitateÔÇŁ RoM├óndria, al─âturi de postul de televiziune Antena 3 - partener ini╚Ťiator ╚Öi Ministerul Ap─âr─ârii Na╚Ťionale (MAPN), Regia Na╚Ťional─â a P─âdurilor- Romsilva, Institutul Na┼úional de Cercetare-Dezvoltare ├«n Silvicultur─â ÔÇŁMarin Dr─âceaÔÇŁ, ├«n calitate de parteneri.
   Numele tuturor voluntarilor care vor participa la evenimentul de s├ómb─ât─â, 18 noiembrie 2017, ├«ncep├ónd cu ora 9.00, la M─âr─â╚Öe╚Öti, va fi f─âcut public pe site-ul Consiliului Jude╚Ťean Vrancea. De asemenea, la finalul lucr─ârilor de realizare a parcului, numele tuturor voluntarilor se vor reg─âsi ├«ntr-o capsul─â a timpului, care va fi ├«ngropat─â ├«n zona central─â a acestui loc ├«nchinat memoriei eroilor rom├óni c─âzu╚Ťi ├«n Primul R─âzboi Mondial.

Biroul de Pres─â al Consiliului Jude╚Ťean Vrancea

10 noiembrie 2017

Descopera judetul Vrancea
  • Turism