Consiliul Judetean|Institutii subordonate|Strategii si programe|Proiecte de dezvoltare|Formulare online
  • Prima pagina
  • Presedinte
  • Vicepresedinti
  • Consilieri judeteni
  • Informatii publice
  • Primarii din judet
  • Consilii Locale din judetul Vrancea
  • Institutii judetene
  • Contact
  • Transparenta Decizionala
Marian Oprisan - Presedintele Consiliului Judetean Vrancea
Prima pagina  > Directia Generala de Asistenta Sociala si Protectia Copilului Vrancea
Directia Generala de Asistenta Sociala si Protectia Copilului Vrancea

Director general: Daniela Nicolas
Director general adj. DPC: Luminiţa Liciu

Date de contact:
Adresa: Focşani, Bd. Garii, nr. 13, cod postal  620124
Tel: 0237/230788, 0237/230789
E-mail: ssjvn@yahoo.co.uk
Web site: www.asistentasocialavn.ro

Direcţia  Generală  de  Asistenţă  Socială şi Protecţia Copilului Vrancea este o instituţie publică, înfiinţată prin HCJVrancea nr.115/23.12.2004 aflată în subordinea Consiliului Judeţean Vrancea care asigură protecţia şi promovarea drepturilor copilului şi servicii sociale persoanelor adulte cu handicap şi celor aflate în nevoie.
     Prin cele trei direcţii de specialitate Direcţia de Protecţie a Copilului, Direcţia pentru Protecţia Persoanelor Adulte cu Handicap Aflate în Nevoie şi Direcţia Economică coordonează activitatea de asistenţă socială la nivelul judeţului, colaborează cu autorităţile publice locale, structurile deconcentrate şi descentralizate cu atribuţii în domeniul social şi ONG-urile din sectorul social.
       D.G.A.S.P.C. Vrancea  asigură  secretariatul  Comisiei  pentru  Protecţia Copilului şi a Comisiei de Expertiză Medicală a Persoanelor Adulte cu Handicap.
    Grija permanentă pentru copiii aflaţi în dificultate şi familiile acestora a facut din D.G.A.S.P.C. principalul ofertant de servicii sociale primare şi specializate de la nivelul judeţului, acestea adresându-se unui număr de 1250 de copii separaţi temporar de familii, şi celor 1600 de copii cu handicap aflaţi în comunitate, celor peste 16000 de persoane adulte cu handicap aflate în comunitate şi celor aprox.500 de persoane adulte cu handicap ocrotite în sistem rezidenţial. Remarcabile sunt serviciile oferite prin intermediul celor 326 de asistenţi maternali, servicii menite să redea copiilor ambianţa familiei şi căldura mediului parental.

Raport de activitate

Descopera judetul Vrancea
  • Turism
  • Economie